گوناگون

پادکست نگاهی به سرود ملی کشور پاکستان

گوینده رادیو ویکی

در قسمت ششم مجموعه پادکست برنامه های “سرود ملل” از رادیو ویکی نگاهی داریم به سرود ملی کشور پاکستان. تا زمانیکه کشور پهناور هندوستان مستعمره بریتانیا بود نامی از پاکستان نبود. اما به فاصله کمی از استقلال سیاسی کامل هند از بریتانیا به رهبری گاندی بزرگ جنگ های خونینی میان هندوها و مسلمانان که بیشتر در غرب هند ساکن هستند درگرفت. که البته با اعتصاب غذای بلند مدت گاندی که پیشتر نیز برای مبارزه با بریتانیا دست به اعتصاب غذا زده بود و وخامت حالش هندوها و رهبران اسلامی شرم کردند و به بردار کشی های خود پایان دادند. پس از آن و طی مذاکرات و راه حل های سیاسی بخش بزرگی از هند که مسلمان نشین بود از آن کشور جدا شد و نام پاکستان را برخود گرفت. پس از تشکیل یک کشور بصورت طبیعی نیاز به سرودی ملی احساس شد. جالب است بدانید که سرود ملی پاکستان به زبان فارسی می باشد!

رادیو ویکی پادکست سرود ملی پاکستان

دریافت (دانلود) پادکست

 

شنوندگان عزیز خواستم خلاصه ای کوتاه و بدون ذکر تاریخ از پاکستان بگویم تا اگر خواستید بخوانید و با ذهن باز تری سرود ملی ان کشور را دنبال کنید و دلیل آنکه این توضیحات کوتاه را در خود برنامه ندادم این بود که با ندانستن اینها نیز میشود برنامه را فهمید و گفتنش در برنامه ضرورت نداشت و شاید از حوصله شنونده نیز خارج باشد!

این برنامه نیز مانند برنامه های پیشین با نرخ ریت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه ضبط شده است و همیشه برنامه های جدید “سرود ملل” ابتدا در وبگاه “آواگاه” و سپس با اختلاف چند روز در تارنمای رادیو ویکی آپلود می شود.

۰

درباره‌ی گوینده

رادیو ویکی

خبر، موزیک، مستند و فراتر از آن

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.